Çok fazla günlük tuz tüketimi kalp yetmezliği riskinizi 2 katına çıkarabilir

Sodyum, vücudun bir dizi biyolojik fonksiyon gerçekleştirmesine yardımcı olur, bu nedenle diyetimizdeki küçük bir tuz sağlıklı olabilir. Ancak fazla miktarda tuzun kardiyovasküler sistemimiz için kötü olduğu bilinmektedir. Aslında, yeni bir araştırma, kalp yetmezliği riskimizi ikiye katlayabileceğini düşündürmektedir.

İspanya, Barselona’daki Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) Kongresi’nde sunulan yeni bir araştırmada, yüksek tuz alımı ile kalp yetmezliği riski arasındaki ilişkiyi incelenmiştir.

Çoğunlukla yediğimiz tuzdan türetilen sodyum, sinirsel fonksiyonlar, kas esnekliği ve sıvı dengesi gibi bir dizi vücut fonksiyonunun anahtarıdır.

Ancak Prof. Jousilahti’nin dediği gibi, “Yüksek tuz (sodyum klorür) alımı, yüksek tansiyonun ana nedenlerinden biri ve koroner kalp rahatsızlığı (KKH) ve inme için bağımsız bir risk faktörüdür.”

  • SPSS analizleri artık çok kolay!!!

Aslında, yüksek miktarda sodyum alımıyla ilişkili yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık riski nedeniyle, Amerikan Kalp Derneği (AHA) günlük diyetteki sodyum tüketimini 1,5 miligram (mg) azaltmayı önermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), genel olarak kronik hastalik riskini azaltmak için “ortalama nüfus sodyum tüketimi / tuz” oranını yüzde 30 azaltmayı önermektedir.

Prof. Jousilahti, “Koroner Arter hastalığı ve felce ek olarak, kalp yetmezliğinin Avrupa ve dünyadaki en önemli kardiyovasküler hastalıklardan biri olduğunu” vurgulamakta ve : “Yüksek tuz alımının kalp yetmezliği gelişimindeki rolü bilinmiyor.” eklemektedir. Yazarlar bu durumu, kişilerin bireysel olarak ne kadar tuz tükettiklerinin izlenmesinin zorluğundan kaynaklandığını belirtiyorlar.

Tuz alımını ve kalp yetmezliği riskini incelemek

Çalışmada tuz alımını değerlendirmek için en doğru teknik olarak kabul edilen “idrarda 24 saatlik atılımı” yöntem kullanıldı.

Araştırmacılar, Kuzey Karelia Tuz Çalışması ve Ulusal FINRISK Araştırması’nın verilerini kullandılar. 25-64 yaşları arasında 4.630 erkek ve kadın rastgele araştırmaya dahil edildi.

Başlangıçta, bilim adamları, katılımcıların kendi sağlık alışkanlıkları hakkında sorular içeren bir anket kullanarak veri topladı. Ekip ayrıca katılımcıların vücut kitle indeksi (BKİ), boy ve kan basıncını ölçtü. Ayrıca, kan testleri ve 24 saatlik idrar örnekleri alındı.

Tuz alımı değerlendirmek için, araştırmacılar, 24 saatlik idrar örneğinde olduğu gibi, atılmış sodyumdan 17.1 milimole (mmol) eşdeğer olarak, 1 gram sindirim sodyumunu hesapladılar.

Katılımcılar yaklaşık 12 yıl boyunca klinik olarak takip edildi ve araştırmacılar Ulusal Sağlık Kayıtlarına eriştiler.

Prof. Jousilahti ve ekibi, Ölüm Nedenleri Kayıtları, Hastane Taburcu Kayıtları ve ilaç masrafları kayıtlarından yeni kalp yetmezliği tanılarını ve kalp yetersizliği ile ilişkili ölüm sıklıkları hakkında bilgi topladı.

Yüksek tuz alımı kalp yetmezliği riskini ikiye katlar

Çalışmanın genel takip süresi boyunca 121 erkek ve kadında yeni kalp yetmezliği gelişti. Araştırmacılar, potansiyel karıştırıcı faktörleri düzelttikten sonra “yüksek tuz alımının [kalp yetmezliği] riskini belirgin bir şekilde artırdığı” sonucuna ulaşmışlardır.

Baş yazar:
“Her gün 13,7 gramdan fazla tuz tüketen insanlarda kalp yetmezliği gelişme riski günde 6,8 gram tüketenlere göre 2 kat daha yüksektir. Bu tuza bağlı kalp yetmezliği riskinde artış, kan basıncından bağımsızdır.”

“Dünya Sağlık Örgütü günde en fazla 5 gram tuz tüketimini önermekte ve fizyolojik olarak ise günde 2-3 gram tuzun yeterli olduğunu” rapor etmektedir.

Bir çay kaşığı tuz kabaca 5,8 gram tuz içermektedir.

Jousilahti “Kalp tuzdan hoşlanmaz” diyor. Bununla birlikte, ekibin bulgularını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu da belirtmiştir.

www.spssasistan.com

spssasistan@gmail.com

Tel: 0533 813 8786

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir